Micro Commercial Components (MCC) 1.5KE39CA-TP
1.5KE39CA-TP picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE39CA-TP
Brief Description
TVS DIODE 33.3VWM DO201AE
Datasheet Download
1.5KE39CA-TP.pdf
Availability of 1.5KE39CA-TP
QUANTITY
1.5KE39CA-TP Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE39CA-TP
Internal Part NumberEIS-1.5KE39CA-TP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppressors
Diode Handling and Mounting
PCN Design/SpecificationTVS Breakdown Voltage 15/May/2013
Standard Package1,200
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)33.3V
Voltage - Breakdown (Min)37.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp53.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)-
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AE, Axial
Supplier Device PackageDO-201AE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE39CA-TP
Related Links1.5KE3, 1.5KE39CA-TP Datasheet, Micro Commercial Components (MCC) Distributor
1.5KE39CA-TP Details Description
Related parts for 1.5KE39CA-TP
RES SMD 66.5 OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
HEATSINK 19X19X24.5MM W/OUT TIM datasheet.pdf
BUNDLE ATMEGA2561/RF231 QFN datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC HOT SWAP EMI FILTER 10LGA datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS 2MM T/H GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR AS1363-45 datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 853MA 110 MOHM datasheet.pdf