Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE39CHE3/54
1.5KE39CHE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE39CHE3/54
Brief Description
TVS DIODE 31.6VWM 56.4VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE39CHE3/54.pdf
Availability of 1.5KE39CHE3/54
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1.5KE39CHE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE39CHE3/54
Internal Part NumberEIS-1.5KE39CHE3/54
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)31.6V
Voltage - Breakdown (Min)35.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp56.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)26.6A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE39CHE3/54
Related Links1.5KE39, 1.5KE39CHE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE39CHE3/54 Details Description
Related parts for 1.5KE39CHE3/54
BUZZER ELEMENT PIEZO 7KHZ 10MM datasheet.pdf
FUSE 10A 600V FAST UL CSA datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1A DO213AB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 25POS PIN datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 2SKT SLD CUP datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf