Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE400-E3/54
1.5KE400-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE400-E3/54
Brief Description
TVS DIODE 324VWM 574VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE400-E3/54.pdf
Availability of 1.5KE400-E3/54
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1.5KE400-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE400-E3/54
Internal Part NumberEIS-1.5KE400-E3/54
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,400
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)324V
Voltage - Breakdown (Min)360V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp574V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)2.6A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE400-E3/54
Related Links1.5KE40, 1.5KE400-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE400-E3/54 Details Description
Related parts for 1.5KE400-E3/54
IC COMPARATOR 1.8V W/REF SOT23-6 datasheet.pdf
CONN RECEPT 50POS .8MM W/BOSS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 300MA 1.65 OHM datasheet.pdf
CABLE 10COND 18AWG BROWN 250' datasheet.pdf
ZACK STRIP 10-SECTION WHITE datasheet.pdf
CAP CER 1UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD datasheet.pdf
INLINE TERMINAL datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE SKT RA datasheet.pdf