Littelfuse 1.5KE400C-B
1.5KE400C-B picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE400C-B
Brief Description
TVS DIODE 342VWM 575.4VC AXIAL
Datasheet Download
1.5KE400C-B.pdf
Availability of 1.5KE400C-B
QUANTITY
1.5KE400C-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE400C-B
Internal Part NumberEIS-1.5KE400C-B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series1.5KE
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)342V
Voltage - Breakdown (Min)360V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp575.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)2.8A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device PackageDO-201
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE400C-B
Related Links1.5KE, 1.5KE400C-B Datasheet, Littelfuse Distributor
1.5KE400C-B Details Description
Related parts for 1.5KE400C-B
IC XDCP 100TAP 10K 3-WIRE 8-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 887 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A 8VSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.5A SYNC 8WSON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 5.56K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
6V MINI WATER PUMP datasheet.pdf
2 ADC, 6 DAC, 96KHZ 24 BIT CODEC IC datasheet.pdf