Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE400C-E3/54
1.5KE400C-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE400C-E3/54
Brief Description
TVS DIODE 324VWM 574VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE400C-E3/54.pdf
Availability of 1.5KE400C-E3/54
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1.5KE400C-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE400C-E3/54
Internal Part NumberEIS-1.5KE400C-E3/54
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,400
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)324V
Voltage - Breakdown (Min)360V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp574V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)2.6A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE400C-E3/54
Related Links1.5KE40, 1.5KE400C-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE400C-E3/54 Details Description
Related parts for 1.5KE400C-E3/54
OPTOISO 5.3KV PUSH PULL 6SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 5% 250VDC 1913 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 7/16-20 UNF 4-20MA datasheet.pdf
JUMPER PLUG 10POS DOUBLE ROW datasheet.pdf
MICRO 9POS PIN 20" datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 20V 20% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 1W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf