Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE43-E3/73
1.5KE43-E3/73 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE43-E3/73
Brief Description
TVS DIODE 34.8VWM 61.9VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE43-E3/73.pdf
Availability of 1.5KE43-E3/73
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1.5KE43-E3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE43-E3/73
Internal Part NumberEIS-1.5KE43-E3/73
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)34.8V
Voltage - Breakdown (Min)38.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp61.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)24.2A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE43-E3/73
Related Links1.5KE4, 1.5KE43-E3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE43-E3/73 Details Description
Related parts for 1.5KE43-E3/73
RES SMD 47 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
FTG COVER COUPLER T105 O-WHITE datasheet.pdf
RES SMD 698K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DEV KIT TRC105 datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 500MA 180 MOHM datasheet.pdf
RES 261 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CONN HDR 14POS 2.54MM SMD datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 V TH /CLIP DR 30AU datasheet.pdf