Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE43AHE3/54
1.5KE43AHE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE43AHE3/54
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 36.8VWM 59.3VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE43AHE3/54.pdf
Availability of 1.5KE43AHE3/54
QUANTITY
1.5KE43AHE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE43AHE3/54
Internal Part NumberEIS-1.5KE43AHE3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)36.8V
Voltage - Breakdown (Min)40.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp59.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)25.3A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE43AHE3/54
Related Links1.5KE43, 1.5KE43AHE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE43AHE3/54 Details Description
Related parts for 1.5KE43AHE3/54
CONN COVER BACK 8POS MT .100 datasheet.pdf
VARISTOR 462V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 29POS GOLD WW datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 680 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 4.53 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 390PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 25V X8R 1210 datasheet.pdf