Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE43CA-E3/51
1.5KE43CA-E3/51 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE43CA-E3/51
Brief Description
TVS DIODE 36.8VWM 59.3VC AXIAL
Datasheet Download
1.5KE43CA-E3/51.pdf
Availability of 1.5KE43CA-E3/51
QUANTITY
1.5KE43CA-E3/51 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE43CA-E3/51
Internal Part NumberEIS-1.5KE43CA-E3/51
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)36.8V
Voltage - Breakdown (Min)40.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp59.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)25.3A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE43CA-E3/51
Related Links1.5KE43, 1.5KE43CA-E3/51 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE43CA-E3/51 Details Description
Related parts for 1.5KE43CA-E3/51
IDC CABLE- AKP30A/ AE34M / X datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH R/A datasheet.pdf
FUSE 450A 690V 2GKN/50 AR UC datasheet.pdf
IC ADC DRIVER DIFF 20-QFN datasheet.pdf
EMITTER IR 940NM 65MA 1206 datasheet.pdf
HOUSING UPPER BRACKET ME12 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
RES 117K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 36V 100W datasheet.pdf