Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE43CAHE3/73
1.5KE43CAHE3/73 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE43CAHE3/73
Brief Description
TVS DIODE 36.8VWM 59.3VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE43CAHE3/73.pdf
Availability of 1.5KE43CAHE3/73
QUANTITY
1.5KE43CAHE3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE43CAHE3/73
Internal Part NumberEIS-1.5KE43CAHE3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)36.8V
Voltage - Breakdown (Min)40.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp59.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)25.3A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE43CAHE3/73
Related Links1.5KE43, 1.5KE43CAHE3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE43CAHE3/73 Details Description
Related parts for 1.5KE43CAHE3/73
ENDPLATE 1.5MM WM WHITE ZDU 2.5 datasheet.pdf
RES SMD 681 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 14 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 33K OHM 0804 datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
TVS DIODE 48VWM 77.4VC SMCJ datasheet.pdf
IC DSP ARM SOC PBGA datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
CAP CER 15PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
LED RED CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 30W 24V OUTPUT DIP datasheet.pdf