Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE440-E3/73
1.5KE440-E3/73 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE440-E3/73
Brief Description
TVS DIODE 356VWM 631VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE440-E3/73.pdf
Availability of 1.5KE440-E3/73
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1.5KE440-E3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE440-E3/73
Internal Part NumberEIS-1.5KE440-E3/73
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)356V
Voltage - Breakdown (Min)396V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp631V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)2.4A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE440-E3/73
Related Links1.5KE44, 1.5KE440-E3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE440-E3/73 Details Description
Related parts for 1.5KE440-E3/73
FIXED IND 15MH 82MA 15 OHM TH datasheet.pdf
IC CTRL SMPS 8SO datasheet.pdf
RES 30K OHM 1.5W 2% AXIAL datasheet.pdf
RES 20.2 OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 9K OHM 0.1% 0.6W J LEAD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 1.8V datasheet.pdf