Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE440A-E3/73
1.5KE440A-E3/73 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE440A-E3/73
Brief Description
TVS DIODE 376VWM 602VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE440A-E3/73.pdf
Availability of 1.5KE440A-E3/73
QUANTITY
1.5KE440A-E3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE440A-E3/73
Internal Part NumberEIS-1.5KE440A-E3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)376V
Voltage - Breakdown (Min)418V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp602V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)2.5A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE440A-E3/73
Related Links1.5KE44, 1.5KE440A-E3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE440A-E3/73 Details Description
Related parts for 1.5KE440A-E3/73
CONN TERM BLOCK FEED THRU 5MM datasheet.pdf
TRANS NPN 160V 0.6A SOT23 datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .032-.046" .125" datasheet.pdf
RES SMD 61.9K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
D SUB -REAR RELEASE CONTACTS datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 100W datasheet.pdf
RELAY SSR 200V 30A DIN RAIL datasheet.pdf
CAP 8200 UF 20% 10 V datasheet.pdf