Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE440CA-E3/73
1.5KE440CA-E3/73 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE440CA-E3/73
Brief Description
TVS DIODE 376VWM 602VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE440CA-E3/73.pdf
Availability of 1.5KE440CA-E3/73
QUANTITY
1.5KE440CA-E3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE440CA-E3/73
Internal Part NumberEIS-1.5KE440CA-E3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)376V
Voltage - Breakdown (Min)418V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp602V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)2.5A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE440CA-E3/73
Related Links1.5KE440, 1.5KE440CA-E3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE440CA-E3/73 Details Description
Related parts for 1.5KE440CA-E3/73
RES 22 OHM 1/6W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 56K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC POT DGTL 50K 128POS SC70-6 datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER SPI 16B 28QFN datasheet.pdf
FUSE GLASS 375MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES 55.8035K OHM 0.6W 0.01% RAD datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 3.3V datasheet.pdf