Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE47CHE3/54
1.5KE47CHE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE47CHE3/54
Brief Description
TVS DIODE 38.1VWM 67.8VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE47CHE3/54.pdf
Availability of 1.5KE47CHE3/54
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1.5KE47CHE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE47CHE3/54
Internal Part NumberEIS-1.5KE47CHE3/54
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)38.1V
Voltage - Breakdown (Min)42.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp67.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)22.1A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE47CHE3/54
Related Links1.5KE47, 1.5KE47CHE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE47CHE3/54 Details Description
Related parts for 1.5KE47CHE3/54
OSC XO 15.000MHZ CMOS TTL PC PIN datasheet.pdf
OSC XO 4.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
IC REGISTER HOLD 9BIT ECL 28PLCC datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
RES SMD 6.8K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1/4-18NPT 1-5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 8.06K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 12POS DUAL SMD datasheet.pdf