Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE510A-E3/51
1.5KE510A-E3/51 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE510A-E3/51
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 434VWM 698VC AXIAL
Datasheet Download
1.5KE510A-E3/51.pdf
Availability of 1.5KE510A-E3/51
QUANTITY
1.5KE510A-E3/51 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE510A-E3/51
Internal Part NumberEIS-1.5KE510A-E3/51
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)434V
Voltage - Breakdown (Min)485V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp698V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)2.15A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE510A-E3/51
Related Links1.5KE51, 1.5KE510A-E3/51 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE510A-E3/51 Details Description
Related parts for 1.5KE510A-E3/51
TERM BLOCK HDR 11POS 5.08MM datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 32-TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS SKT datasheet.pdf
SMARTSTEP JR MTR 750W W/BRK datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 4.8V SNT-4A datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.8V datasheet.pdf