Littelfuse 1.5KE510C-B
1.5KE510C-B picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE510C-B
Brief Description
TVS DIODE 434VWM 732.9VC AXIAL
Datasheet Download
1.5KE510C-B.pdf
Availability of 1.5KE510C-B
QUANTITY
1.5KE510C-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE510C-B
Internal Part NumberEIS-1.5KE510C-B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series1.5KE
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)434V
Voltage - Breakdown (Min)459V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp732.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)2.1A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device PackageDO-201
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE510C-B
Related Links1.5KE, 1.5KE510C-B Datasheet, Littelfuse Distributor
1.5KE510C-B Details Description
Related parts for 1.5KE510C-B
RES SMD 1.3M OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 50POS TYPE A .050" datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 400KHZ SOT23-5 datasheet.pdf
RES 5.56 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 8.45K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 5% 1/3W 1210 datasheet.pdf