Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE51A-E3/51
1.5KE51A-E3/51 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE51A-E3/51
Brief Description
TVS DIODE 43.6VWM 70.1VC AXIAL
Datasheet Download
1.5KE51A-E3/51.pdf
Availability of 1.5KE51A-E3/51
QUANTITY
1.5KE51A-E3/51 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE51A-E3/51
Internal Part NumberEIS-1.5KE51A-E3/51
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)43.6V
Voltage - Breakdown (Min)48.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp70.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)21.4A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE51A-E3/51
Related Links1.5KE51, 1.5KE51A-E3/51 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE51A-E3/51 Details Description
Related parts for 1.5KE51A-E3/51
RES SMD 7.32K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC PWM PROC 8CH DIG AUDIO 64TQFP datasheet.pdf
IC NVSRAM 256KBIT 25NS 32SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS MALE CORD #20 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 700NH 10.7A 95 MOHM datasheet.pdf
12+12 DIL EXT PIN HDR datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 11POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
PLC SPLITTER 2X32 S-GRADE 3M datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
ACC PLASTIC BOLT AND NUT KIT FIB datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 15A 120/240VAC datasheet.pdf