Diodes Incorporated 1.5KE51CA-T
1.5KE51CA-T picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE51CA-T
Brief Description
TVS DIODE 43.6VWM 70.1VC DO201
Datasheet Download
1.5KE51CA-T.pdf
Availability of 1.5KE51CA-T
QUANTITY
1.5KE51CA-T Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE51CA-T
Internal Part NumberEIS-1.5KE51CA-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Other Drawings1.5KE Series DO-201
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)43.6V
Voltage - Breakdown (Min)48.5V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp70.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)21.4A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device PackageDO-201
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE51CA-T
Related Links1.5KE, 1.5KE51CA-T Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
1.5KE51CA-T Details Description
Related parts for 1.5KE51CA-T
CONN RCPT LOPRO DL 70POS 1MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 DIP SLD datasheet.pdf