Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE51CHE3/54
1.5KE51CHE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE51CHE3/54
Brief Description
TVS DIODE 41.3VWM 73.5VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE51CHE3/54.pdf
Availability of 1.5KE51CHE3/54
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1.5KE51CHE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE51CHE3/54
Internal Part NumberEIS-1.5KE51CHE3/54
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)41.3V
Voltage - Breakdown (Min)45.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp73.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)20.4A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE51CHE3/54
Related Links1.5KE51, 1.5KE51CHE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE51CHE3/54 Details Description
Related parts for 1.5KE51CHE3/54
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 16PS .100 SMD GOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TVS DIODE 12.9VWM 23.5VC DO204AC datasheet.pdf
RP DPX STRAIGHT JUNCTION SHEL datasheet.pdf
RES 3.24K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 147 OHM 1% 20W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 4PDT 5A 120V datasheet.pdf