Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE51CHE3/73
1.5KE51CHE3/73 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE51CHE3/73
Brief Description
TVS DIODE 41.3VWM 73.5VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE51CHE3/73.pdf
Availability of 1.5KE51CHE3/73
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1.5KE51CHE3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE51CHE3/73
Internal Part NumberEIS-1.5KE51CHE3/73
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)41.3V
Voltage - Breakdown (Min)45.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp73.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)20.4A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE51CHE3/73
Related Links1.5KE51, 1.5KE51CHE3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE51CHE3/73 Details Description
Related parts for 1.5KE51CHE3/73
SWITCH MINI SPST-NO PLUNG .187QC datasheet.pdf
HANDL ANOD-ALUM MNTG CNTR 2 3/4" datasheet.pdf
CONN HEADER 20PS R/A SHORT LATCH datasheet.pdf
IC FIFO SS 2048X36 6NS 144-BGA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
Connector Receptacle 35 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP4T datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT PIN datasheet.pdf