Littelfuse 1.5KE550C-B
1.5KE550C-B picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE550C-B
Brief Description
TVS DIODE 495VWM 798VC AXIAL
Datasheet Download
1.5KE550C-B.pdf
Availability of 1.5KE550C-B
QUANTITY
1.5KE550C-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE550C-B
Internal Part NumberEIS-1.5KE550C-B
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series1.5KE
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)495V
Voltage - Breakdown (Min)495V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp798V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)2A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device PackageDO-201
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE550C-B
Related Links1.5KE, 1.5KE550C-B Datasheet, Littelfuse Distributor
1.5KE550C-B Details Description
Related parts for 1.5KE550C-B
IC D-TYPE POS TRG SNGL 56TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
MINI SPOX CRIMP TERM 22-28AWG datasheet.pdf
CONN HDR 2MM TIN 8POS R/A datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Panel Mount Terminal Block datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG ORANGE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 3.83K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 205MA 2.75 OHM TH datasheet.pdf