Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE56AHE3/54
1.5KE56AHE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE56AHE3/54
Brief Description
TVS DIODE 47.8VWM 77VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE56AHE3/54.pdf
Availability of 1.5KE56AHE3/54
QUANTITY
1.5KE56AHE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE56AHE3/54
Internal Part NumberEIS-1.5KE56AHE3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)47.8V
Voltage - Breakdown (Min)53.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp77V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)19.5A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE56AHE3/54
Related Links1.5KE56, 1.5KE56AHE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE56AHE3/54 Details Description
Related parts for 1.5KE56AHE3/54
FIXED IND 820UH 2.6A 270 MOHM TH datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 350MHZ 8SOIC datasheet.pdf
SIDACTOR 3CHP 230V 400A TO-220 datasheet.pdf
FAN AXIAL 76X37MM 115VAC WIRE datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
HEATSINK TO-220 FOLD 42.16MM datasheet.pdf
SENSOR 500PSI M20-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 7.5MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 693.483MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS T/H R/A GOLD datasheet.pdf