Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE56C-E3/73
1.5KE56C-E3/73 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE56C-E3/73
Brief Description
TVS DIODE 45.4VWM 80.5VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE56C-E3/73.pdf
Availability of 1.5KE56C-E3/73
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1.5KE56C-E3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE56C-E3/73
Internal Part NumberEIS-1.5KE56C-E3/73
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)45.4V
Voltage - Breakdown (Min)50.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp80.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)18.6A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE56C-E3/73
Related Links1.5KE56, 1.5KE56C-E3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE56C-E3/73 Details Description
Related parts for 1.5KE56C-E3/73
IC OPAMP BUFFER 310MHZ 8UMAX datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1/4-18NPT 4-20MA datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 7POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf