Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE56CA-E3/73
1.5KE56CA-E3/73 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE56CA-E3/73
Brief Description
TVS DIODE 47.8VWM 77VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE56CA-E3/73.pdf
Availability of 1.5KE56CA-E3/73
QUANTITY
1.5KE56CA-E3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE56CA-E3/73
Internal Part NumberEIS-1.5KE56CA-E3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)47.8V
Voltage - Breakdown (Min)53.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp77V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)19.5A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE56CA-E3/73
Related Links1.5KE56, 1.5KE56CA-E3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE56CA-E3/73 Details Description
Related parts for 1.5KE56CA-E3/73
CAP CER 100PF 50V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 78.7K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 12 Circuit 0.472" (12.00mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 28 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
CAP CER 22UF 16V X5R 1206 datasheet.pdf
PAC-GF30-SD25-V0 CBL ASSY datasheet.pdf
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZ10B datasheet.pdf
MICRO 37C P 120" RBW FLOAT NI datasheet.pdf