Littelfuse 1.5KE56CA
1.5KE56CA picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE56CA
Brief Description
TVS DIODE 47.8VWM 77VC AXIAL
Datasheet Download
1.5KE56CA.pdf
Availability of 1.5KE56CA
QUANTITY
1.5KE56CA Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE56CA
Internal Part NumberEIS-1.5KE56CA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,200
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series1.5KE
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)47.8V
Voltage - Breakdown (Min)53.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp77V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)19.7A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device PackageDO-201
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE56CA
Related Links1.5K, 1.5KE56CA Datasheet, Littelfuse Distributor
1.5KE56CA Details Description
Related parts for 1.5KE56CA
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 12-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS R/A .156 GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 333MA 690 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 910MA 436 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 619 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
WIRE FERL INSUL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 4.9V 4-USP datasheet.pdf