Microsemi Commercial Components 1.5KE56CAE3/TR13
1.5KE56CAE3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE56CAE3/TR13
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 47.8VWM 77VC AXIAL
Datasheet Download
1.5KE56CAE3/TR13.pdf
Availability of 1.5KE56CAE3/TR13
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1.5KE56CAE3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE56CAE3/TR13
Internal Part NumberEIS-1.5KE56CAE3/TR13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 15/Feb/2013
Standard Package1,200
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)47.8V
Voltage - Breakdown (Min)53.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp77V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)19.5A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device PackageCASE-1
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE56CAE3/TR13
Related Links1.5KE56C, 1.5KE56CAE3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
1.5KE56CAE3/TR13 Details Description
Related parts for 1.5KE56CAE3/TR13
POT 100K OHM 1W CERMET LINEAR datasheet.pdf
FUSE GLASS 5A 125VAC 2AG datasheet.pdf
RES SMD 57.6K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 38.3K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SWITCH BUS FET DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 24K OHM 5% AXL datasheet.pdf
IGBT 600V 80A 349W TO247 datasheet.pdf
SWITCH DIP RECESSED 10POS SEALED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf