Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE56CAHE3/54
1.5KE56CAHE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE56CAHE3/54
Brief Description
TVS DIODE 47.8VWM 77VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE56CAHE3/54.pdf
Availability of 1.5KE56CAHE3/54
QUANTITY
1.5KE56CAHE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE56CAHE3/54
Internal Part NumberEIS-1.5KE56CAHE3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)47.8V
Voltage - Breakdown (Min)53.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp77V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)19.5A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE56CAHE3/54
Related Links1.5KE56, 1.5KE56CAHE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE56CAHE3/54 Details Description
Related parts for 1.5KE56CAHE3/54
DIODE MODULE 1.2KV 60A ISOTOP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 145LGA datasheet.pdf
FIXED IND 36UH 5A 19 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE PIN datasheet.pdf
M12 INDUCTIVE HEAD 6MM 3M CABLE datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 1W DO204AL datasheet.pdf
CONN HDR 54POS 0.100 T/H TIN datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT datasheet.pdf
100UF 35V 8,2X11MM 85C 3000H datasheet.pdf