Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE6.8-E3/54
1.5KE6.8-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE6.8-E3/54
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 5.5VWM 10.8VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE6.8-E3/54.pdf
Availability of 1.5KE6.8-E3/54
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1.5KE6.8-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE6.8-E3/54
Internal Part NumberEIS-1.5KE6.8-E3/54
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)5.5V
Voltage - Breakdown (Min)6.12V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp10.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)139A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE6.8-E3/54
Related Links1.5KE6., 1.5KE6.8-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE6.8-E3/54 Details Description
Related parts for 1.5KE6.8-E3/54
Connector Receptacle 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10V 10% 1210 datasheet.pdf
FERRITE CHIP 1000 OHM 600MA 0603 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 29POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
BOARD EVAL NCP1581 datasheet.pdf
FILTER LC HIGH FREQ 470000PF 060 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 2A 120V datasheet.pdf
Connector Socket 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf