Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE6.8A-E3/54
1.5KE6.8A-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE6.8A-E3/54
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE6.8A-E3/54.pdf
Availability of 1.5KE6.8A-E3/54
QUANTITY
1.5KE6.8A-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE6.8A-E3/54
Internal Part NumberEIS-1.5KE6.8A-E3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)5.8V
Voltage - Breakdown (Min)6.45V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp10.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)143A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE6.8A-E3/54
Related Links1.5KE6., 1.5KE6.8A-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE6.8A-E3/54 Details Description
Related parts for 1.5KE6.8A-E3/54
CAP ALUM 820UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 34K OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 665K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 12AWG WHITE datasheet.pdf
VARISTOR 20A 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
RES 27.4 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 619 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
GK NICU NRSG PU V0 REC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf