Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE6.8AHE3/73
1.5KE6.8AHE3/73 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE6.8AHE3/73
Brief Description
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE6.8AHE3/73.pdf
Availability of 1.5KE6.8AHE3/73
QUANTITY
1.5KE6.8AHE3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE6.8AHE3/73
Internal Part NumberEIS-1.5KE6.8AHE3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)5.8V
Voltage - Breakdown (Min)6.45V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp10.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)143A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE6.8AHE3/73
Related Links1.5KE6., 1.5KE6.8AHE3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE6.8AHE3/73 Details Description
Related parts for 1.5KE6.8AHE3/73
IC MPU STRONGARM 232MHZ 432BGA datasheet.pdf
BNC MALE/PHONO PLUG RG59B/U 48" datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
IC GATE XOR/XNOR TRIPLE 16SOEIAJ datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 120MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 44POS .23M datasheet.pdf
CONN HEADER R/A TIN 22POS datasheet.pdf
CAP TANT 0.068UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 27UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
CBL RIBN 68COND 0.025 BLACK 275' datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 254MA 1.9 OHM SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf