Littelfuse 1.5KE6.8C-B
1.5KE6.8C-B picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE6.8C-B
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 5.8VWM 11.03VC AXIAL
Datasheet Download
1.5KE6.8C-B.pdf
Availability of 1.5KE6.8C-B
QUANTITY
1.5KE6.8C-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE6.8C-B
Internal Part NumberEIS-1.5KE6.8C-B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,200
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series1.5KE
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)5.8V
Voltage - Breakdown (Min)6.12V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp11.03V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)144.8A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)