Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE6.8C-E3/73
1.5KE6.8C-E3/73 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE6.8C-E3/73
Brief Description
TVS DIODE 5.5VWM 10.8VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE6.8C-E3/73.pdf
Availability of 1.5KE6.8C-E3/73
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1.5KE6.8C-E3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE6.8C-E3/73
Internal Part NumberEIS-1.5KE6.8C-E3/73
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)5.5V
Voltage - Breakdown (Min)6.12V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp10.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)139A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE6.8C-E3/73
Related Links1.5KE6., 1.5KE6.8C-E3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE6.8C-E3/73 Details Description
Related parts for 1.5KE6.8C-E3/73
RES ARRAY 5 RES 33 OHM 10SIP datasheet.pdf
RES SMD 3.24K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN FFC HEADER 11POS 2.54MM datasheet.pdf
XFRMR SEMI-TORO 2VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN RCPT MINI DIN 6/6 STACK DIP datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 17-22 AWG 0.197" (5.00mm) Crimp datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 19VC SOT23A datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
HSD BACKPLANE 6 X 10 OPEN END datasheet.pdf
RF CABL MMCX ML RA / ML RA 12" datasheet.pdf
DC-DC 3W 2:1 INPUT DIP24 SINGLE datasheet.pdf