Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE6.8CA-E3/51
1.5KE6.8CA-E3/51 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE6.8CA-E3/51
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC AXIAL
Datasheet Download
1.5KE6.8CA-E3/51.pdf
Availability of 1.5KE6.8CA-E3/51
QUANTITY
1.5KE6.8CA-E3/51 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE6.8CA-E3/51
Internal Part NumberEIS-1.5KE6.8CA-E3/51
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)5.8V
Voltage - Breakdown (Min)6.45V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp10.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)143A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE6.8CA-E3/51
Related Links1.5KE6.8, 1.5KE6.8CA-E3/51 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE6.8CA-E3/51 Details Description
Related parts for 1.5KE6.8CA-E3/51
CAP TANT POLY 330UF 2.5V 2917 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 8HTSOP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 56MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 1124MHZ 6CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
Connector Header 60 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf