Littelfuse 1.5KE600CA
1.5KE600CA picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE600CA
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 512VWM 828VC AXIAL
Datasheet Download
1.5KE600CA.pdf
Availability of 1.5KE600CA
QUANTITY
1.5KE600CA Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE600CA
Internal Part NumberEIS-1.5KE600CA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,200
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series1.5KE
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)512V
Voltage - Breakdown (Min)570V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp828V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)1.8A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device PackageDO-201
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE600CA
Related Links1.5KE, 1.5KE600CA Datasheet, Littelfuse Distributor
1.5KE600CA Details Description
Related parts for 1.5KE600CA
INSERT RJ45 JACK TO IDC CONN datasheet.pdf
IC GATE NOR 1CH 2-INP SC-70 datasheet.pdf
RES SMD 536 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
FET FR LDMOS 150W H37248-2 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 4V X6S 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 125W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 4.32K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 15V 2214 datasheet.pdf
HDR 34POS LP 2 9MM PC datasheet.pdf