Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE62A-E3/54
1.5KE62A-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE62A-E3/54
Brief Description
TVS DIODE 53VWM 85VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE62A-E3/54.pdf
Availability of 1.5KE62A-E3/54
QUANTITY
1.5KE62A-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE62A-E3/54
Internal Part NumberEIS-1.5KE62A-E3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)53V
Voltage - Breakdown (Min)58.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp85V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)17.6A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE62A-E3/54
Related Links1.5KE62, 1.5KE62A-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE62A-E3/54 Details Description
Related parts for 1.5KE62A-E3/54
JUMPER-H1503TR/A3049G/X 3" datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS2393 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 3V datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CAP CER 39PF 100V 5% BP 1206 datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 20QFN datasheet.pdf
OSC TCXO 20.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf