Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE62AHE3/54
1.5KE62AHE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE62AHE3/54
Brief Description
TVS DIODE 53VWM 85VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE62AHE3/54.pdf
Availability of 1.5KE62AHE3/54
QUANTITY
1.5KE62AHE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE62AHE3/54
Internal Part NumberEIS-1.5KE62AHE3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)53V
Voltage - Breakdown (Min)58.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp85V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)17.6A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE62AHE3/54
Related Links1.5KE62, 1.5KE62AHE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE62AHE3/54 Details Description
Related parts for 1.5KE62AHE3/54
DIODE SCHOTTKY 30V 1A SMB datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH datasheet.pdf
IC CURRENT MONITOR 1% SC70-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 19.6 OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
CRYSTAL 32.7680 KHZ 7.0PF SMD datasheet.pdf