ST 1.5KE62ARL
1.5KE62ARL picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE62ARL
Brief Description
TVS DIODE 53VWM 111VC DO201
Datasheet Download
1.5KE62ARL.pdf
Availability of 1.5KE62ARL
QUANTITY
1.5KE62ARL Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE62ARL
Internal Part NumberEIS-1.5KE62ARL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents1.5KE View All Specifications
Standard Package1,900
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series1.5KE, TRANSIL™
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)53V
Voltage - Breakdown (Min)58.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp111V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)90A (8/20µs)
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency1700pF @ 1MHz
Operating Temperature-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device PackageDO-201
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE62ARL
Related Links1.5KE, 1.5KE62ARL Datasheet, ST Distributor
1.5KE62ARL Details Description
Related parts for 1.5KE62ARL
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SENSOR OPTO REFL 10M TERM MOD datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 155.52MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS VERT 3.96MM datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 19SKT SLD CUP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 49DSBGA datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 3.5V 3-USP datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CAP FILM 5UF 5% 310VAC datasheet.pdf
300 MHz to 1000 MHz Quadrature Modulator IC datasheet.pdf