ON Semiconductor 1.5KE62ARL4
1.5KE62ARL4 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE62ARL4
Brief Description
TVS DIODE 53VWM 85VC AXIAL
Datasheet Download
1.5KE62ARL4.pdf
Availability of 1.5KE62ARL4
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1.5KE62ARL4 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE62ARL4
Internal Part NumberEIS-1.5KE62ARL4
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 06/Oct/2006
PCN Design/SpecificationDatasheet Update 14/Aug/2008
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesMosorb™
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)53V
Voltage - Breakdown (Min)58.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp85V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)-
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AD, Axial
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE62ARL4
Related Links1.5KE, 1.5KE62ARL4 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
1.5KE62ARL4 Details Description
Related parts for 1.5KE62ARL4
CIR BRKR THRM 1A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 200MA 250VAC 50VDC datasheet.pdf
XFRMR SEMI-TORO 12VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
RES 2.05 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 38 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS 1MM datasheet.pdf
TVS DIODE 6.4VWM 11.3VC DO-221AC datasheet.pdf
CAP CER 3.6PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf