Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE62HE3/54
1.5KE62HE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE62HE3/54
Brief Description
TVS DIODE 50.2VWM 89VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE62HE3/54.pdf
Availability of 1.5KE62HE3/54
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1.5KE62HE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE62HE3/54
Internal Part NumberEIS-1.5KE62HE3/54
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)50.2V
Voltage - Breakdown (Min)55.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp89V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)16.9A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE62HE3/54
Related Links1.5KE6, 1.5KE62HE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE62HE3/54 Details Description
Related parts for 1.5KE62HE3/54
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
CONN CHAMP PLUG 120POS .050 R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 267 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 115V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 60A DO5 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf