Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE68-E3/54
1.5KE68-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE68-E3/54
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 55.1VWM 98VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE68-E3/54.pdf
Availability of 1.5KE68-E3/54
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1.5KE68-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE68-E3/54
Internal Part NumberEIS-1.5KE68-E3/54
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)55.1V
Voltage - Breakdown (Min)61.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp98V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)15.3A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE68-E3/54
Related Links1.5KE6, 1.5KE68-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE68-E3/54 Details Description
Related parts for 1.5KE68-E3/54
IC REG LDO 0.8V 0.15A 4DSBGA datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 121 OHM 0.02% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONVRT DC/DC CONVRT DC/DC 165VIN datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 14SKT SLD CUP datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 11K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 2K OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf