Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE68A-E3/51
1.5KE68A-E3/51 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE68A-E3/51
Brief Description
TVS DIODE 58.1VWM 92VC AXIAL
Datasheet Download
1.5KE68A-E3/51.pdf
Availability of 1.5KE68A-E3/51
QUANTITY
1.5KE68A-E3/51 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE68A-E3/51
Internal Part NumberEIS-1.5KE68A-E3/51
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)58.1V
Voltage - Breakdown (Min)64.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp92V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)16.3A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE68A-E3/51
Related Links1.5KE68, 1.5KE68A-E3/51 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE68A-E3/51 Details Description
Related parts for 1.5KE68A-E3/51
D-Sub Connector Plug, Male Pins 78 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 180K OHM 1206 datasheet.pdf
RES SMD 47.5 OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN FFC TOP 22POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN PARTITION PLATE datasheet.pdf
3M 4930 VHB 1.5" SQ - 5/PACK datasheet.pdf