Diodes Incorporated 1.5KE68A-T
1.5KE68A-T picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE68A-T
Brief Description
TVS DIODE 58.1VWM 92VC DO201
Datasheet Download
1.5KE68A-T.pdf
Availability of 1.5KE68A-T
QUANTITY
1.5KE68A-T Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE68A-T
Internal Part NumberEIS-1.5KE68A-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Other Drawings1.5KE Series DO-201
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)58.1V
Voltage - Breakdown (Min)64.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp92V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)16.3A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device PackageDO-201
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE68A-T
Related Links1.5KE, 1.5KE68A-T Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
1.5KE68A-T Details Description
Related parts for 1.5KE68A-T
OSC XO 12.288MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
60704-9 SHEAR ACTUATOR datasheet.pdf
HOUSING PPE BLK 5.55"L X 3.78"W datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 3W DO214AC datasheet.pdf
CONN HEADER SHLD 20POS SIDE 1MM datasheet.pdf