Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE68CA-E3/51
1.5KE68CA-E3/51 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE68CA-E3/51
Brief Description
TVS DIODE 58.1VWM 92VC AXIAL
Datasheet Download
1.5KE68CA-E3/51.pdf
Availability of 1.5KE68CA-E3/51
QUANTITY
1.5KE68CA-E3/51 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE68CA-E3/51
Internal Part NumberEIS-1.5KE68CA-E3/51
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)58.1V
Voltage - Breakdown (Min)64.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp92V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)16.3A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE68CA-E3/51
Related Links1.5KE68, 1.5KE68CA-E3/51 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE68CA-E3/51 Details Description
Related parts for 1.5KE68CA-E3/51
RES SMD 10.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 56K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV ADJ 8SOIC datasheet.pdf
IC RF PWR CNTRL 2.4GHZ DL 10MSOP datasheet.pdf
EVALUATION PLATFORM ISL5861 SOIC datasheet.pdf
CLIP ECONOMY STEEL 10A 2" datasheet.pdf
RES 357K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 2.67K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 3W DO204AL datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA ZIF GOLD datasheet.pdf
CAP CER 30PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf