Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE68CA-E3/54
1.5KE68CA-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE68CA-E3/54
Brief Description
TVS DIODE 58.1VWM 92VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE68CA-E3/54.pdf
Availability of 1.5KE68CA-E3/54
QUANTITY
1.5KE68CA-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE68CA-E3/54
Internal Part NumberEIS-1.5KE68CA-E3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)58.1V
Voltage - Breakdown (Min)64.6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp92V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)16.3A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE68CA-E3/54
Related Links1.5KE68, 1.5KE68CA-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE68CA-E3/54 Details Description
Related parts for 1.5KE68CA-E3/54
RES SMD 13.3 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
FLAT CABLE CONNECTOR PLUG datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
CABLE 11POS .100 JUMPER 8 INCH datasheet.pdf