Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE68CHE3/54
1.5KE68CHE3/54 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE68CHE3/54
Brief Description
TVS DIODE 55.1VWM 98VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE68CHE3/54.pdf
Availability of 1.5KE68CHE3/54
QUANTITY
1.5KE68CHE3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE68CHE3/54
Internal Part NumberEIS-1.5KE68CHE3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)55.1V
Voltage - Breakdown (Min)61.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp98V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)15.3A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE68CHE3/54
Related Links1.5KE68, 1.5KE68CHE3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE68CHE3/54 Details Description
Related parts for 1.5KE68CHE3/54
CONN JACKSCREW SHORT-SHORT FMALE datasheet.pdf
IGBT 600V 17A 45W TO220FP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RING TONG 16-14AWG 6MM P-G datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
ANT WHIP WB 1/4 42-48MHZ datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 1.38A 109 MOHM datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
DIODE SBR 60V 25A POWERDI5060-8 datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 48VDC WIRE datasheet.pdf