Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE8.2-E3/54
1.5KE8.2-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE8.2-E3/54
Brief Description
TVS DIODE 6.63VWM 12.5VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE8.2-E3/54.pdf
Availability of 1.5KE8.2-E3/54
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1.5KE8.2-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE8.2-E3/54
Internal Part NumberEIS-1.5KE8.2-E3/54
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)6.63V
Voltage - Breakdown (Min)7.38V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp12.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)120A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE8.2-E3/54
Related Links1.5KE8., 1.5KE8.2-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE8.2-E3/54 Details Description
Related parts for 1.5KE8.2-E3/54
CONN HEADER MICROSHUNT 20POS TIN datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 16CH 28-TSSOP T/R datasheet.pdf
OSC XO 10.000MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 94VWM 152VC SMD datasheet.pdf
IC SYNC FIFO MEM 1KX9 32-PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HEADER SINGLE 64POS .430" datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 1.25A 3V datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 6.3A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf