Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE8.2-E3/73
1.5KE8.2-E3/73 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE8.2-E3/73
Brief Description
TVS DIODE 6.63VWM 12.5VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE8.2-E3/73.pdf
Availability of 1.5KE8.2-E3/73
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1.5KE8.2-E3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE8.2-E3/73
Internal Part NumberEIS-1.5KE8.2-E3/73
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)6.63V
Voltage - Breakdown (Min)7.38V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp12.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)120A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE8.2-E3/73
Related Links1.5KE8., 1.5KE8.2-E3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE8.2-E3/73 Details Description
Related parts for 1.5KE8.2-E3/73
IGBT 600V 31A 100W TO220AB datasheet.pdf
RES SMD 422 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 26POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
28 AMPMODU MT COVER DR .100CL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS VERT 7.62MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
RES 7.59K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE SCKT datasheet.pdf
IC FPGA 488 I/O 672FBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf