Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE8.2A/54
1.5KE8.2A/54 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE8.2A/54
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 7.02VWM 12.1VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE8.2A/54.pdf
Availability of 1.5KE8.2A/54
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1.5KE8.2A/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE8.2A/54
Internal Part NumberEIS-1.5KE8.2A/54
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)7.02V
Voltage - Breakdown (Min)7.79V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp12.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)124A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE8.2A/54
Related Links1.5KE8, 1.5KE8.2A/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE8.2A/54 Details Description
Related parts for 1.5KE8.2A/54
OSC 3.3V PROG TTL PWRDN 25PPM datasheet.pdf
CABLE ASSEM FIBER FSD-FSD 2METER datasheet.pdf
Crystal 14.31818MHz 30ppm Series 40 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EYELET datasheet.pdf
SSD 240GB SCSI datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
TUBING CORRUGATED SLIT 1" datasheet.pdf