Vishay Semiconductor/Diodes Division 1.5KE8.2A-E3/54
1.5KE8.2A-E3/54 picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE8.2A-E3/54
Brief Description
TVS DIODE 7.02VWM 12.1VC 1.5KE
Datasheet Download
1.5KE8.2A-E3/54.pdf
Availability of 1.5KE8.2A-E3/54
QUANTITY
1.5KE8.2A-E3/54 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE8.2A-E3/54
Internal Part NumberEIS-1.5KE8.2A-E3/54
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,400
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)7.02V
Voltage - Breakdown (Min)7.79V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp12.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)124A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device Package1.5KE
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE8.2A-E3/54
Related Links1.5KE8., 1.5KE8.2A-E3/54 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
1.5KE8.2A-E3/54 Details Description
Related parts for 1.5KE8.2A-E3/54
IC ADC 10BIT 1MSPS LP SOT23-6 datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS DUAL VERT PCB datasheet.pdf