Littelfuse 1.5KE8.2CA-B
1.5KE8.2CA-B picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE8.2CA-B
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 7.02VWM 12.1VC AXIAL
Datasheet Download
1.5KE8.2CA-B.pdf
Availability of 1.5KE8.2CA-B
QUANTITY
1.5KE8.2CA-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE8.2CA-B
Internal Part NumberEIS-1.5KE8.2CA-B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series1.5KE
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)7.02V
Voltage - Breakdown (Min)7.79V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp12.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)125.6A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device PackageDO-201
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE8.2CA-B
Related Links1.5KE8, 1.5KE8.2CA-B Datasheet, Littelfuse Distributor
1.5KE8.2CA-B Details Description
Related parts for 1.5KE8.2CA-B
IC ADC 10BIT 1.25MSPS SOT23-6 datasheet.pdf
IC ADC SRL 12BIT 2.375V 20-SSOP datasheet.pdf
CABLE UHF(M) W/STRAIN RELIEF 18" datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.3V 500MW SOD80 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 45.3KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
RES 221 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 14-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
0625 PIN-LINE HDR SCRW MACH CONT datasheet.pdf
CRYSTAL 19.2000 MHZ 18.0PF SMD datasheet.pdf