Comchip Technology 1.5KE8.2CA-G
1.5KE8.2CA-G picture photo
Mfg. Part Number
1.5KE8.2CA-G
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 7VWM 12.1VC DO201
Datasheet Download
1.5KE8.2CA-G.pdf
Availability of 1.5KE8.2CA-G
QUANTITY
1.5KE8.2CA-G Order Process
Ship out your order
Specifications of 1.5KE8.2CA-G
Internal Part NumberEIS-1.5KE8.2CA-G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesESD and ESD Suppressors
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)7V
Voltage - Breakdown (Min)7.79V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp12.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)123.97A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDO-201AA, DO-27, Axial
Supplier Device PackageDO-201
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1.5KE8.2CA-G
Related Links1.5KE8, 1.5KE8.2CA-G Datasheet, Comchip Technology Distributor
1.5KE8.2CA-G Details Description
Related parts for 1.5KE8.2CA-G
CONN SOCKET IDC 60POS DUAL 30AU datasheet.pdf
CONN F PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
RES 31.6K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.3 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 92 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
M805 130C 130#23 PIN RECP OM datasheet.pdf
2200UF 350V 65X105MM 105C 5000H datasheet.pdf